Wyroby mięsne i frytki

Cordon Blue [1000 g]

Zwany kotletem szwajcarskim jest to panierowany filet z kurczaka z serem i szynką w złocistej panierce wstępnie usmażony. Przygotowujemy go smażąc na patelni na małym ogniu lub we frytkownicy czy piekarniku.

Ćwiartki ziemniaka [600 g]

Ze specjalnie wyhodowanych odmian ziemniaka wstępnie podsmażone. Można przygotować w piekarniku rozgrzewając go do 200*C. Pieczemy ok. 20-25 min. do uzyskania złotego koloru. We frytkownicy rozgrzanej do temp.180*C, czas to ok. 3 min, lub na patelni, na rozgrzanym tłuszczu ok. 10 min. We wszystkich wariantach możemy stosować zamrożony produkt.

Frytki karbowane [750 g]

Ze specjalnie wyhodowanych odmian ziemniaka wstępnie podsmażone -możemy przygotować we frytkownicy, piekarniku i na patelni smażąc je do uzyskania złocistego koloru - wtedy są lekkie i chrupiące.

Frytki proste [2500 g]

Ze specjalnie wyhodowanych odmian ziemniaka wstępnie podsmażone -możemy przygotować we frytkownicy, piekarniku i na patelni smażąc je do uzyskania złocistego koloru - wtedy są lekkie i chrupiące.

Kuleczki ziemniaczane [600 g]

Wykonane z pure ziemniaczanych wstępnie podsmażone-najbardziej smakują przygotowane w głębokim tłuszczu, smażone na złoto.

Nugetsy [1000 g]

Małe kawałki piersi z kurczaka panierowane i usmażone, są delikatne, szybko je przygotujemy smażąc w głębokim tłuszczu ok. 3-4 min.

Paluszki rybne [10 szt]

Z fileta z ryby - najczęściej dorsz, panierowane i wstępnie podsmażone można przygotować w głębokim tłuszczu lub w piekarniku.

Pierś w panierce [1000 g]

Filet z piersi kurczaka w panierce wstępnie usmażony, można przygotować we frytkownicy, piekarniku, najbardziej smakuje usmażona tradycyjnie na patelni w niewielkiej ilości tłuszczu na małym ogniu.

Placki ziemniaczane [1500 g]

Ze specjalnie wyhodowanych odmian ziemniaka wstępnie podsmażone -możemy smażyć we frytkownicy w temp.180*C w małych porcjach lub na patelni w średnio rozgrzanym tłuszczu, obracając z jednej strony na drugą ok. 6-8 min. do uzyskania złocistego, koloru.

Skrzydełka pieczone [1000 g]

W pikantnych przyprawach wspaniałe są po upieczeniu na grillu lub piekarniku.

Skrzydełka w panierce [1000 g]

Skrzydełka z kurczaka panierowane w grubej panierce występują pikantne lub łagodne smakują wyśmienicie usmażone w głębokim tłuszczu lub piekarniku.

Stripsy, Polędwiczki [1000 g]

Wykonane z pociętych nieregularnych pasków piersi kurczaka panierowane w specjalnej panierce, występują łagodne i pikantne -przygotować je w piekarniku w 220*C od postaci zamrożonej ok. 10 min. lub na rozgrzanym oleju ok. 7 min., smażymy je do uzyskania złocistego koloru. 

Kotlet schabowy [100 g]

Kotlet panierowany ze schabu przypominający sznycel wiedeński, tłuczony na cieniutko.
Copyright 2014 - 2015 - Pansamochodzikice.pl
NamIT - Strony Internetowe, Systemy Informatyczne