Jaką rolę pełnią zabawki w życiu dzieci?

Zabawki dla dzieci jak sama nazwa wskazuje, służą do zabawy. Ale czy to ich jedyna funkcja? Takie stwierdzenie byłoby dużym uproszczeniem. Większość produktów wspomaga rozwój pociech i to na wielu płaszczyznach. Dla wyjaśnienia poniżej kilka przykładów.

Zabawki dla dzieci a poczucie bezpieczeństwa

Wiele osób dorosłych wspomina  z czasów swojego dzieciństwa proste zabawki, które dawały im wiele radości. Niemal każdy posiadał pluszowego misia lub inne zwierzątko, które służyło do przytulania. Takie zabawki dla dzieci dają maluchom poczucie bezpieczeństwa oraz pomagają radzić sobie w stresowych sytuacjach. Przykładem jest np. pierwsza wizyta u stomatologa. Z pewnością pociecha, która zabierze ze sobą ukochanego misia, lepiej zniesie niedogodności podczas spotkania z dentystą. Pluszaki są też niezastąpione w nauce samodzielnego zasypiania. Są miękkie, bezpieczne i wywołują pozytywne emocje.

Zabawki dla dzieci a rozwój motoryczny

Każdy świadomy rodzic wie o tym, iż od najmłodszych lat należy wspierać rozwój motorykę małą i motorykę dużą. Do wspomagania tej pierwszej świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju puzzle, klocki, układanki oraz ciastolina. Wyćwiczone małe paluszki będą miały ułatwiony start na dalszym etapie edukacji. Jak wspierać motorykę dużą? Tutaj też mogą sprawdzić się klocki, z których buduje się duże, przestrzenne budowle. Pomocne okazują się wszelkiego rodzaju pojazdy, jak np. hulajnogi, rowerki, samochodziki. Hula-hop, piłki i inne sportowe akcesoria, które zachęcają do aktywności fizycznej, będą równie wspierające.

Jakie umiejętności mogą rozwijać zabawki dla dzieci?

Wymienione powyżej płaszczyzny rozwoju nie są wszystkimi obszarami, na jakie mają wpływ zabawki. Układanki, puzzle itp. rozwijają też cierpliwość, umiejętność rozwiązywania problemów, są treningiem pamięci. Zabawki dla dzieci, takie jak lalki lub różnego rodzaju figurki, którymi pociechy mogą odgrywać różne scenki, pozwalają ćwiczyć umiejętności społeczne. Dodatkowo wspomagają samoregulację emocji, która jest bardzo istotna. Warto wybierać takie zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą.

Wybierz odpowiednie zabawki dla swoich dzieci i baw się razem z nimi!

Zabawki dla dzieci pełnią wiele istotnych funkcji, a ich zalety nie ograniczają się do aspektów rozrywkowych. Odpowiednio dobrane akcesoria do zabawy wspierają dynamiczny rozwój maluchów, ułatwiają przyswajanie i zapamiętywanie nowych umiejętności oraz wspomagają regularne ćwiczenie zarówno zdolności fizycznych, jak i psychicznych. Zanim zdecydujesz się na konkretny typ zabawek, sprawdź jakość ich wykonania oraz minimalny wiek dziecka.

Proste gryzaki i grzechotki

Na samym początku życia maluch posiada znacznie ograniczone umiejętności, a Zabawki dla dzieci szybka wysyłka w tym okresie powinny być przede wszystkim bezpieczne i wykonane z najwyżej jakości materiałów. Proste gryzaki będą idealnym dodatkiem, kiedy pociecha zacznie ząbkować i wkładać wszystko do buzi. Jednocześnie ćwiczyć będzie odruch chwytny, poprzez regularne łapanie gryzaka. Dla nieco starszych maluchów odpowiednią zabawką będzie również grzechotka, która często jest połączona z funkcją gryzaka. Dzięki niej dziecko zacznie ćwiczyć zmysł słuchu i podążanie za źródłem dźwięku.

Klocki jako dobre rozwiązanie na każdym etapie

Klocki są niezwykle uniwersalną zabawką, którą można w pełni dostosować do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka. Dla najmłodszych pociech warto zdecydować się na proste, kilkuelementowe zestawy, z których maluch może ułożyć dowolną konstrukcję. Dla starszych podopiecznych można wybierać spośród bardziej zaawansowanych modeli, które będą dla nich wyzwaniem. W ten sposób dzieci ćwiczą motorykę małą, ale również kształtują swoją wyobraźnię przestrzenną i kreatywność.

Jeździki, rowerki, hulajnogi i inne pojazdy

Różnorodne pojazdy również można w pełni dopasować do wieku dziecka. Dla najmłodszych odpowiednie będą rowerki biegowe, a dla starszych hulajnogi, rolki lub klasyczne rowery. Niezależnie od etapu rozwoju pociechy, podczas takiej zabawy ćwiczona będzie równowaga, orientacja w przestrzeni, koordynacja ręka-oko, a także kierunki świata i umiejętność przewidywania zdarzeń. Dodatkowo dziecko będzie wzmacniało swoją kondycję fizyczną. 

 

Zabawki dla dzieci – jakie wybrać?

Zabawki towarzyszą dzieciom od wieków i niezmiennie kojarzą się ze szczęśliwym dzieciństwem. Które z nich wybrać? Jakie zabawki cieszą się największą popularnością?

Lalki – świetny wybór dla dziewczynek

Jedną z najpopularniejszych zabawek dla małych dziewczynek są lalki. Ich wielość na rynku sprawia, że każdy z powodzeniem znajdzie model dla siebie. Dużym uznaniem małych dziewczynek cieszą się w szczególności lalki Barbie, które zachwycają bogactwem strojów, fryzur i różnego rodzaju akcesoriów. Lalka to z pewnością dobry wybór zabawki dla małej dziewczynki.

Klocki – zabawa dla małych i dużych

Zabawką, która stymuluje dziecięcą wyobraźnię i daje mnóstwo radości są klocki. Szczególnym ich rodzajem są klocki lego, które pozwalają na  przykład na konstruowanie budowli, pojazdów czy całych miasteczek. To wspaniała rozrywka zarówno dla małych, jak i dla dużych, dzięki czemu przy klockach z powodzeniem może bawić się cała rodzina.

Pluszaki – milutkie Zabawki dla dzieci (www.taniaksiazka.pl)

Gdy mowa o zabawkach dla dzieci, warto wspomnieć również o pluszakach. To zabawki, które nie tylko umożliwiają wspaniałą zabawę, ale również mogą pomóc przy usypianiu małych dzieci. Pluszak może towarzyszyć malcowi podczas zasypiania i stać się jego ulubioną maskotką, przy której będzie chętnie zasypiał.

Puzzle i gry planszowe – rozwijająca zabawa

Doskonałą rozrywką dla całej rodziny są zabawki dla dzieci, takie jak puzzle czy gry planszowe. Umożliwiają one rozwój dziecka i sprawiają, że uczy się ono nowych rzeczy. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu zabawek dla dzieci, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Piłka – kultowa zabawka dla dzieci

Piłka to zabawka, której popularność z biegiem lat nie słabnie. Daje dużo możliwości wspaniałej zabawy. Dzięki piłce w rozgrywkę można zaangażować całą rodzinę i spędzić tym samym aktywnie wspólny czas.

Zabawki dla dzieci towarzyszą nam od lat. Przy ich wyborze warto kierować się indywidualnymi preferencjami dziecka, które chcemy daną zabawką obdarować. Warto postawić na którąś ze sprawdzonych popularnych zabawek, takich jak wyżej wymienione. Wtedy z pewnością wywołamy uśmiech na dziecięcej buzi.